Nachádzate sa tu

Domov

00. Úvod do programovania makier v Exceli

Excel VBA MakraV tejto sérii tutoriálov si vysvetlíme podstatu a použitie VBA makier v Exceli, ktoré Vám otvoria nový svet Excelu. VBA Excel makrá ponúkajú fantastické možnosti, ktoré Vám pomôžu ušetriť množstvo času, optimizovať procesy, ako aj znížiť chybovosť vašich výpočtov.

Excel makrá sú písané v programovacom jazyku VBA, pričom VBA je dostupný aj pre ostatné Office programy ako Access, Word, PowerPoint.

Čo ale to makro vlastne je? Excel makro je program, ktorý v jednoduchosti robí veci za Vás. Predstavme si , že potrebujeme každý deň nakopírovať 10 rôznych tabuliek z rôznych Excelov, do jedného súboru a v každej tabuľke potrebujeme spraviť konkrétne matematické výpočty, naformátovať hlavičku tabuľky a podfarbiť každý druhý riadok. Povedzme, že každý deň strávime touto činnosťou 1 hodinu práce, čo je 5 hodín za týždeň atd...

Po napísaní Excel makra celý čas potrebný na tieto úkony nebude dlhší ako pár sekúnd, pričom každý deň Vám stačí stlačiť jedno tlačítko a nechať makro pracovať za Vás. Znie to veľmi jednoducho? Je to naozaj tak. Makrami je možné automatizovať akúkoľvek činnosť, ktorú robíte v Exceli, pričom pokročilé makrá dokážu omnoho viac.

To čo makrá v Exceli dokážu pekne demonštruje nami napísané makro Working Time Accounting Tool, ktoré meria dĺžku trvania procesov a je napísané VBA jazykom ako Excel makro.

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu