Nachádzate sa tu

Domov

00. Úvod do databázového sveta

Ako prvé v tejto sérii tutoriálov začneme s definíciou databázy, ktorá z nášho pohľadu predstavuje logickú štruktúru tabuliek, ktoré v sebe obsahujú dáta všemožného druhu. Prostredníctvom databázového jazyka SQL je možné s týmito dátami pracovať a vytvárať dátové výstupy presne na mieru.

V tejto sérii tutoriálov sa zameriame prácu s databázami, pričom budeme primárne pracovať s  MS Access, ktorý považujeme za najrozšírenejší databázový program. Avšak vzhľadom na to, že si vysvetlíme databázový jazyk SQL veríme, že získané poznatky budete schopní aplikovať aj na iné databázové systémy ako Oracle, MS SQL Server, My SQL atd. .

Zo začiatku nebudeme hovoriť o tom, ako si vytvoriť vlastnú databázu, túto časť necháme na pokročilejšie tutoriály. Zameriame sa na to ako pracovať s existujúcou databázou, ako z nej vyberať dáta, robiť výpočty, a ako zvládnuť základy SQL.

Pred tým než sa do toho pustíme, ešte pár slov k Accessu. Keď sa povie MS Access, ludí po väčšine napadne ten druhý brat Excelu, ktorého memám veľmi v láske, lebo je divný a neprehľadný. Jedna vec je na tom pravda, Excel a Access sú príbuzný, avšak spoločné toho až tak veľa nemajú,a to najmä preto, že slúžia na dve rôzne veci, pričom sa môžu vynikajúco dopĺňať.

Excel je supervýkonný výpočtový program, pričom Access je program databázový. Iste sa vyskytne argument, že však ja mám super databázu v Exceli, tak načo by mi Access bol? Áno „databázu“ je samozrejme možné mať aj v Exceli, avšak zväčša sa jedná o tabuľku s maximálne niekoľko sto riadkami, kdež to pri Accesse hovoríme o súbore množstva rôzne tabuliek rádovo o desiatkach tisícov a viac riadkov.

Ďalší argument v prospech Accessu prichádza s pochopením databázového sveta a sveta SQL, ktorý do značnej miery dokáže zmeniť vnímanie a spôsob práce s dátami resp. databázami. 

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu