Nachádzate sa tu

Domov

001. Úvod do Excelu

Keď sa povie Excel väčšinu ľudí, ktorí tento program nepoužívajú napadnú Tabuľky a Grafy, a v podstate majú pravdu, no Excel ako vysoko sofistikovaný program toho skrýva omnoho viac. V našej sérii Excel návodov si postupne ukážeme, čoho všetkého je tento program schopný, a ako Vám dokáže zjednodušiť život a urýchliť prácu. Excel návody sú rozdelené podľa náročnosti, pričom ako prvý uvádzame Excel pre začiatočníkov, pričom postupne prechádzame ku náročnosti Excel pre pokročilých.

Základným stavebným prvkom Excelu je Excel Bunka. Bunka je každý jeden z miliónov štvorčekov, reps. obdĺžnikov, ktoré je vidieť hneď po spustení programu.

Celá mágia Excelu je teda postavená na bunkách, do ktorých sa vkladá text, čísla alebo rôzne vzorce , pričom každá bunka môže mať svoj formát, teda podfarbenie, orámovanie, farbu písma atd. . Zhluk buniek s istým obsahom a formátom môže tvoriť tabuľku.

Každá Excel bunka má svoje miesto, ktoré je určené súradnicami. Riadky sú označené číslicami 1 – 1048 576  (Excel 2007 má vyše milión riadkov) a stĺpce sú označované písmenami v poradí abacdy od  A až po XFD (Excel 2007 má 16 384 stĺpcov). Po vynásobení riadkov a stĺpcov Excel teda obsahuje   17 179 869 184 buniek. Súradnica prvej bunky je A1 a poslednej bunky je XFD 1048576.

Všetky bunky spolu predstavujú pracovný  Hárok, pričom Excel môže obsahovať takmer neobmedzený počet  Hárkov (obmedzený veľkosťou pamäťe počítača).

Excel pre zaciatocnikov

Excel návody píšeme samozrejme po Slovensky, avšak pracujeme s anglickým Excelom. Rozhodli sme sa tak preto, lebo všetky Excel funkcie sú písané po anglicky aj v slovenskej verzii, a  taktiež veríme, že keď sa naučíte pracovať s anglickým Excelom, slovenskému nebudete mať najmenší problém porozumieť a nič Vás neprekvapí keď Vás posadia pred Anglickú verziu. 

Pri práci s Excelom je veľmi dôležité si uvedomiť, že Excel je do značnej miery intuitívny program a veľa sa dokážete naučiť tým, že budete skúšať a hlavne čítať to, čo Vám Excel hovorí. 

 

Reklamné odkazy

kosime.sk
Kosenie trávy, čistenie pozemkov a záhradnícke práce
 
 
Chipmo.sk
Dizajnové doplnky pre dom a záhradu